Kaip aš atėjau į UTB pasaulį

Visos mūsų mintys
Rašyti atsakymą
LY8O
Pranešimai:72
Užsiregistravo:2006-Bal-03, 16:08
Miestas:Vilnius
Parašyk:
Kaip aš atėjau į UTB pasaulį

Standartinė LY8O » 2021-Spa-21, 16:20

Būnant 40 metų radijo mėgėjiškame pasaulyje (pradžioje tik TB) nėra lengva pasakyti, kad va nuo "tada ir tada" pradėjau domėtis UTB. Kadangi teko bendrauti su "multibandininkais" Ryčiu (SK, LY2BIL/LY4U), Arvydu (LY3BF), Tadu (LY2BAW), tai gana dažnai praslysdavo kažkokia šneka apie UTB, ypač jeigu ką geresnio kolegoms ten gaudavosi nuveikti. Pirmas realus žingsnis į "UTB žemę" įvyko 1996 metais, LY sąskrydžio prie Molėtų metu. Tada Rytis įrengė ten 2m stotį, pagrindinai paruoštą darbui per meteorus (MS). Praleidome gana nemažai laiko kartu klausydamiesi, dekoduodami bei besiaiškindami situacijas ir procedūras, darydami vieną-kitą ryšį (tada nebuvo internetinio klusterio ar chato, viskas vyko atsitiktinai (random)). Kažkaip užkabino, nors lyginant su TB viskas atrodė gana komplikuotai ir be galo lėtai. Pamenu, Rytis pasakė: "Aš einu miegoti, dabar dirbk pats" ir... nuėjo... Kažkiek drebančiom rankom pasilikau "ant ledo", bet nieko, po kelių ryšių atsirado kažkoks pasitikėjimas ir susiformavo klausimai, į kuriuos vėliau gavau atsakymus diskusijos būdu. Tokie mano prisiminimai apie pirmą žingsnį į UTB pasaulį.
Kadangi sėkla buvo pasėta į daugmaž pakenčiamą dirvą - mano susidomėjimas UTB augo. 1997m įsigijau savo pirmą UTB aparatą - TR-751A, 2m multimodas, 25W, Vilniuje ant stogo išsikeliau 13el yagį ir pradėjau klausytis. Aišku, bandas pagrinde buvo tuščias... Tik pirmą mėnesio antradienį atsirasdavo signalai - džiaugiausi ne tik LY'ais, bet ir vienu kitu SM, OH, ES, YL. Aišku, neapleidau ir darbo MS. Bet su 25W galia tai buvo visiška loterija - ryšių laiką jau susitardavome elektroniniais laiškais, o paskui ir pasidalindavome ką ir kaip pasisekdavo išgirsti. Daugelis sužinoję, kad aš dirbau tik su 25W ir mes padarydavome ryšį, tiesiog "kvykdavo" iš pasitenkinimo: "Valiooo, vadinasi aš dar gerai girdžiu!!!". Aišku, paskui pirmieji tropo, pirmieji E-sporadiniai (pirmas buvo į UK), paskui 200W stiprintuvas, atvėręs man "burną" ir leisdavęs jaustis linksmiau.
Tokia buvo pradžia. Daug reikėjo mokytis pačiam, niekas "ant lėkštutės" neatnešdavo. Kilusius klausimus bandydavau užduoti UTB specams, jieškodavau atsakymų i-nete ir t.t. Nebuvo nei paskaitų, nei specializuotų leidinių, nei teminių būrelių - viskas priklausė nuo asmeninio noro bei užsispyrimo. Ir nei vienas patyręs UTB'istas niekada nebuvo manęs "pasiuntęs" ar išjuokęs - visada stengdavosi atsakyti į klausimu, aiškinti ne po vieną kartą. Taip aš po mažą žingsnelį ir judėjau pirmyn. Aišku, aš jau turėjau nemaža pliusą - į UTB atėjau gerai mokėdamas CW, kas tikrai labai palengvino situaciją.
Bet pagrindas buvo tai, kad aš ne teoriškai domėjausi, kaip pradėti užsiiminėti UTB, o tai dariau praktiškai ir kartu džiaugiausi kolegų pagalba. Nes tik praktinis darbas leidžia suprasti, ko nori, ko galbūt reikia - ir tada žymiai paprasčiau formuluoti klausimus, gauti atsakymus (nes tu esi girdimas eteryje, tik dar dirbi "žaliai"), kolegos mato tavo kažkokių pastangų tęstinumą bei asmeninį tobulėjimą. Tad nuoširdžiai siūlau, jeigu jus domina UTB pasaulis - ženkite į jį, bent pirmuosius "vaikiškus" žingsnius, jieškokite apčiuopiamoje kaiminystėje labiau patyrusių UTB'istų bei gal tokių pačių pradedančiųjų kolegų ir nesikuklinkite bendrauti bei klausinėti. Jeigu tikrai jus domina UTB - jums būtinai pasiseks.
Niekas nežino tiek, kiek nežinau aš...

LY8O
Pranešimai:72
Užsiregistravo:2006-Bal-03, 16:08
Miestas:Vilnius
Parašyk:

Re: Kaip aš atėjau į UTB pasaulį

Standartinė LY8O » 2021-Spa-22, 12:09

Dar vienas labai svarbus momentas - atsiminkite, darbas FM nešiojama stotele tai ne UTB. Tai daugumoje tik pasižaidimas. Taip, vienas kitas kolega išvažiuoja ant kalniuko, pasiima padoresnes antenas ir tikrai gražiai pasidarbuoja FM'u - bet tokie išvažiavimai labai reti ir, greičiausiai, susiję su LY UTB čempionatu. Tikrai nesakau, kad tai yra blogai, bet jūs patys save labai apribojate, ypač ryšių atstumuose. Nemokate CW? Tai dirbkite SSB - pajusite didžiulį skirtumą. Nesenai, deja, iškeliavęs anapilin Stanislovas LY3A telegrafo nemokėjo, bet konkuruoti su juo, dirbančiu vien SSB, nebuvo taip jau paprasta, net ir naudojantis CW. Taip, multimodiniai aparatai brangesni už FM'inius, bet ir padoresnės meškerės kainuoja daugiau, negu taip vadinami "pagaliai".
Maždaug 1997-1999 metais savo dėmesį skyriau vien darbui UTB, bet galų gale supratau, kad be TB aš "neišgyvensiu". Visgi buvo iševis iš TB, tuo metu ten išbuvęs jau 17 metų. Teko persiginkluoti - pardaviau tio metu turėtą FT-736'tą aparatą (6m/2m/70cm) ir įsigyjau IC-746 - vėlgi su UTB diapazonais 6m/2m. Tuo pačiu džiaugiausi ir TB - ten ryšiai nepalyginamai einasi lengviau. Tačiau laikas, praleistas UTB, davė naudos - išsiugdė kantrybė bei gerokai didesnis dėmesys silpniems signalams. Psichologiškai tapo žymiai geriau: tuščia UTB - galima pažaisti TB.
Truko tai gal kokius 5-6 metus. Paskui, pakeitus gyvenamą vietą mieste, gavosi pasistatyti tik TB daugiadiapazonį pagalį ant stogo ir darbas UTB liko praeityje. O ir TB mieste, šalia kelių traškančių aukštavolčių linijų, tapo tikrai liūdnas. 2010m bendraujant su Ryčiu (SK, LY2BIL/LY4U) kažkaip išėjo kalba apie darbą iš LY2WR užmiestyje - iš Gedanonių. Sutarėme, kad "davaj pabandom" - nuvažiavome į meteorinį kontestą 144MHz diapazone rugpjūtyje. Taip mano galimybės užsiimti UTB vėl po truputį pradėjo gerėti. Tiesa, ne per dažniausiai, bet visgi. Vėl tapau savimi - buvo galimybė darbuoti TB iš "paUtenąs" ir UTB nuo Lietuvos viršugalvio.
Kam visa tai rašau? Kad parodyti, jog galimybių užsiimti TB ar UTB ar kartu yra tikrai nemažai, reikia tik turėti noro ir įdėti pastangų. Neturite galimybės įsirengti "kažką tooookio" namuose - ieškokite kompanijos, kur galėtumėte sudalyvauti bei kažkuo prisidėti prie vystymosi. Ne visada pasiseks iš pirmo karto - t'sakant gali "nesutapti vibracijos" ar panašiai. Tik nenuleiskite rankų. Pamenu, kad sudalyvauti TB konteste iš Utenos pakraščio 2002 metais, įvairūs derinimaisi su pozicijos šeimininku užėmė virš metų, nors pažistami buvome nuo 1980m. Kantrybė dažniausiai atsiperka :)
Jeigu kam įdomūs kokie niuansai, turite klausimų, ieškote kokių informacijos nuorodų - rašykite, čia ar asmeniškai - kaip jums patogiau. Gal tikrai gausis kokia bendra diskusija, gal kam bus iš to naudos.
O gal kas nori ir savo patirtimi pasidalinti, kaip atėjo į UTB? Būtų tikrai malonu :)

73, Remis LY8O
Niekas nežino tiek, kiek nežinau aš...

LY2TA
Pranešimai:47
Užsiregistravo:2006-Bal-03, 15:47
Miestas:Kursenai
Parašyk:

Re: Kaip aš atėjau į UTB pasaulį

Standartinė LY2TA » 2021-Spa-22, 20:12

Smagu skaityti.
O aš niekada nebuvau atėjęs į UTB. Per visą savo HAM veiklos laikotarpį turbūt nei 1000 QSO neturiu pravedęs UTB.
Kažkada pabandžiau, kad turėti supratimą kas tai yra. Dalyvavom su LY9Y LY UTB čempionate, laimėjom, taip pat keletą kartų dalyvavom UTB lauko dienoje, taip pat laimėjome. Bet neužsikabinau. Paprasčiausiai man asmeniškai nepriimtina sėdėti chat'uose ir "kaulyti" bei "maldauti", kad kažkas pasuktų anteną į KO15 ir pabandytų išgirsti. To niekada nesu daręs TB - neturiu nei vieno "išmaldauto" QSO loge ir matyt todėl manęs nežavi UTB. Aišku dabar, kai atsirado FT8 ir kitos modos, gal ir įdomu, bet nemanau, kad kažkada vėl bandysiu UTB (bet kaip sako patarlė "niekada nesakyk niekada")
Įsimintiniausi QSO UTB tai 9A6 SSB per sporadiką su paprastu Diamond vertikalu ir 50W išėjime, bei keletas vokiečių.
Pagarba ir supratimas visiems besidomintiems UTB

73! Andrius

LY3BJE
Pranešimai:10
Užsiregistravo:2006-Bal-08, 15:55
Miestas:Rokiskis
Parašyk:

Re: Kaip aš atėjau į UTB pasaulį

Standartinė LY3BJE » 2021-Spa-28, 12:24

Įdomi tema, panašiai buvo rašoma prieš gerą dešimtmetį, kai kolega Aloyzas man perleido savo Alinc-ą su komentaru "Gyvenimas per trumpas, kas dirbčiau UTB".. Juk žinoma dar iš mokyklos, kad tai tiesioginio sklidimo bangos..
Vis tik gyvenimas parodė, kad šį teiginį galima apgauti gera antena, geromis sklidimo sąlygomis, panaudojant palydovus ar lėktuvų atspindžius. Čia kiekvienam svarbu rasti savo smėlio dėžę ar pasirinkti kalniuką savo hobiui pasiekti. Malonu būna iš ryto išgirsti dusloką "Centras-Henrikas" ar aštresnį "Marytė- Nijolė", išbandant sklidimo sąlygas kitais diapazonais, nežiūrint į tai, kad tarp jūsų pora šimtų kilometrų.. Dar maloniau būna kad ir FM-u pakalbinti švedą ar Kataro palydove surasti brazilą, galimybės tikrai didelės. Kol kas pasvajoti galima apie mėnulį, kas mūsų aksakalams atrodo įprasta.
Vietiniam pokalbiam iš mano QTH 2 m. pakanka 5 m. kryžioko ir 100 vatų, jei tik kaimynas nepajungia savo kinietiškų žaisliukų, tuomet tenka imtis "iškreiptų" modų, leidžiančių girdėti kelis kartus toliau. Deja, tai bus mūsų ateitis, prie to tenka pratintis..
Atskira tema būtų galima pakalbėti apie aktyvumą, kai mūsų nėra daug ir skirtingi interesai, vis tik rytais 144.305 būna paklausomas, iš mano pakraščio visur yra Lietuva. Dabar, kai vietą antenai turėti darosi prabanga, norėtųsi bent jau antradienio vakarais platesnio būrelio, kad vienam Pauliui nereikėtų chate vargti. Bent jau LY-kams pakalbinti laiko bandau rasti.

Jonas LY3JE KO26TC Juodupė
73.

Rašyti atsakymą